غشاهای اولترافیلتراسیون با قابلیت جداسازی و تصفیه بالا

تکنولوژي

بازدید: 84

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران: محققان پژوهشگاه صنعت نفت با دستیابی به دانش فنی فرمولاسیون غشای اولترافیلتراسیون، اقدام به راه‌اندازی سامانه این غشاها کردند.

به گزارش ایسنا از سوی پژوهشکده توسعه فناوری‌های شیمیایی، پلیمری و پتروشیمی، پژوهشگاه صنعت نفت سامانه ساخت غشای پیوسته را راه‌اندازی کرده است.

این محققان همچنین با دستیابی به دانش فنی فرمولاسیون غشاهای اولترافیلتراسیون، به امکان تولید رول‌های غشایی با عرض ۵۰ سانتی‌متر و نرخ تولید ۱۵ متر بر دقیقه دست یافتند.

فیلتر نانو

کاربرد غشاهای اولترافیلتراسیون

غشاهای اولترافیلتراسیون تولیدشده به عنوان پیش تصفیه سیستم اسمز معکوس، بیوراکتور غشایی و تصفیه و بازیافت پساب‌های صنعتی و زیرلایه غشاهای جداسازی گاز کاربرد دارد.

اولین محصول فناورانه این طرح، ساخت اولین مدول بومی حلزونی ۲۵۲۱ در سیستم شیرین‌سازی آب (UF/RO) است که با همکاری شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در قالب تفاهم‌نامه در حوزه فعالیت‌های غشایی انجام پذیرفته و چشم‌انداز ادامه این طرح، تولید غشا با عرض یک متر و ساخت ماژول صنعتی فیلتراسیون غشایی در ابعاد ۸۰۴۰ و ۴۰۴۰ است.

سامانه‌های غشایی دارای ویژگی‌های بارزی چون گزینش‌پذیری بالا، مصرف پایین انرژی، هزینه نصب و راه‌اندازی پایین، هزینه عملیاتی اندک و امکان ایجاد سطح بالا در حجم اندک هستند و علاوه بر این  نقش گسترده‌ای در بسیاری از صنایع مختلف برای جداسازی، تغلیظ، خالص‌سازی و یا فرآوری نهایی محصول تولیدی دارند.

فرآیندهای جداسازی گاز (GS)، میکروفیلتراسیون (MF)، اولترافیلتراسیون (UF)، اسمز معکوس (RO) و تراوش تبخیری (PV) را می‌توان از جمله شناخته‌شده‌ترین حوزه‌های غشایی معرفی کرد که در مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌های نفت و گاز کشور قابل استفاده هستند.

انتهای پیام

0
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.