توسعه لاستیک رسانای حرارتی برای دستگاه‌های الکترونیکی کشش پذیر

اخبار پلیمری
Print Friendly, PDF & Email

پژوهشگران دانشگاه Carnegie Mellon موفق به توسعه لاستیک رسانای حرارتی شده‌اند که پیشرفت غیر منتظره‌ای را برای دستگاه‌های الکترونیکی نرم و کشش‌پذیر ارائه می‌دهد. نتایج این پژوهش ها در آکادمی ملی علوم به تازگی منتشر شده است.

thubber

به گزارش گروه ترجمه و تهیه محتوا مرجع پلیمر در بازار ایران (پلیم پارت)، این ماده جدید که تحت عنوان thubber خوانده می‌شود یک کامپوزیت عایق الکتریکی می‌باشد که ترکیب بی‌نظیری از رسانای حرارتی بالا مانند فلز و کشسانی مشابه بافت زیستی و نرم از خود نشان می‌دهد که می‌تواند بیش از شش برابر طول اولیه خود کشیده شود.

این مواد می‌توانند با ایجاد پایه‌های کشش پذیر برای چراغ‌های LED یا پردازنده‌های کامپیوتری، عملکرد بالایی را بدون برافروخته‌شدن در کاربردهایی که احتیاج به انعطاف پذیری دارند نظیر پارچه‌های نوری و آیپدهای تاشو ارائه دهند.

جزء کلیدی در thubber سوسپانسیون غیر سمی از میکرو قطره‌های فلز مایع می‌باشد. حالت مایع به فلز اجازه تغییر شکل با لاستیک‌های اطراف را در دمای اتاق می‌دهد. هنگامی که لاستیک کشیده شد، قطرات مسیر طولانی را تشکیل‌ می‌دهند که برای انتقال حرارت بسیار موثر می‌باشد. همچنین با وجود فلز، این مواد کماکان عایق الکتریکی می‌باشند.

دانلود کامل مقاله:

High thermal conductivity in soft elastomers with elongated liquid metal inclusions

2
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.