توسعه الاستومرهای کشش‌پذیر جهت چاپ سه بعدی

اخبار پلیمری
Print Friendly, PDF & Email

الاستومرها به دلیل خواص عالی کشسانی، انعطاف پذیری، خواص عایق الکتریکی و حرارتی در کاربردهای بی شماری مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها به ویژه برای ساخت ربات‌های نرم، وسایل الکترونیک انعطاف پذیر و دستگاه‌های زیست پزشکی هوشمند مناسب می‌باشند. در ادامه با پلیم پارت همراه باشید.

توسعه الاستومرهای کشش‌پذیر جهت چاپ سه بعدی

با این حال، تا به امروز الاستومرهایی مبتنی بر لاستیک سیلیکون که به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته‌اند، نیازمند فرآیند پخت حرارتی می‌باشند که سبب می شود روش های تولید آن‌ها به شیوه‌های سنتی نظیر برش، قالب‌گیری و ریخته گری محدود شود. جهت غلبه بر این محدودیت‌ها پژوهشگران اقدام به استفاده از تکنیک‌های چاپ سه بعدی با استفاده از نور UV برای ساخت اشیاء سه بعدی الاستومری نمودند. با این وجود بسیاری از الاستومرهای قابل چاپ سه بعدی UV پخت در کمتر از دو برابر طول اولیه خود (۲۰۰%) می‌شکنند و در  نتیجه برای بسیاری از کاربردها مناسب نمی‌باشند.

اخیرا پژوهشگران دانشگاه سنگاپور موفق به توسعه خانواده‌ای از الاستومرها با خاصیت کشسانی بالا شده‌اند که می‌توانند تا ۱۱۰۰% کشیده شوند و در تکنیک‌های چاپ سه بعدی مبتنی بر نور UV مورد استفاده قرار گیرند. این الاستومرها قادر به چاپ مستقیم ساختارهای هندسی پیچیده می‌باشند و همچنین زمان ساخت آن‌ها در مقایسه با روش‌های سنتی از ساعت‌های طولانی یا حتی روزها به چند دقیقه یا چند ساعت کاهش می‌یابد.

دانلود کامل مقاله:

Highly Stretchable and UV Curable Elastomers for Digital Light Processing Based 3D Printing

1
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.