آمار تولید پلاستیک در سراسر جهان بین سال های ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۳

نرخ ها و نمودارها
Print Friendly, PDF & Email

روند افزایش کاربرد پلاستیک ها در صنایع مختلف طی سال های اخیر به شدت افزایش یافته است. پلاستیک ها مواد آلی با وزن مولکولی بالا هستند که می توانند به شکل های مختلف در آیند. بعضی از آن ها به صورت طبیعی یافت می شوند ولی اکثر آنها به صورت مصنوعی به دست می آیند.

طبقه بندی پلاستیک ها در مهمترین تقسیم بندی به دو گروه اصلی تقسیم می شوند:

الف) ترموپلاست ها (پلاستیک های گرمانرم): یعنی پلاستیک هایی که در اثر حرارت نرم شده و در اثر از دست دادن حرارت سخت می شود؛ مثل: نایلون.
ب) ترموست ها (پلاستیک های گرماسخت): منظور پلاستیک هایی که برای اولین بار در اثر حرارت شکل پودری آنها به قطعه ای یک پارچه تبدیل می شود. اما این قطعه دیگر هرگز توسط گرما ذوب نخواهد شد؛ مانند: ملامین، باکالیت. (به علت وجود پیوند های عرضی و شبکۀ سه بعدی)

آمار تولید جهانی پلاستیک (میلیون تن) در بازه سال های ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۳ در تصویر ذیل ارائه گردیده است. این آمار میزان تولید کل در جهان و میزان آن در اروپا را نشان می دهد. میزان تولید پلاستیک فقط  در سال ۲۰۰۸، حدود ۲۴۵ میلیون تن در سرار سر جهان بود که در سال ۲۰۱۳، به حدود ۳۰۰ میلیون تن رسیده است. چین یکی از بزرگترین تولید کنندگان پلاستیک در جهان، تقریبا ۲۵ درصد از سهم جهانی در سال ۲۰۱۳ را به خود اختصاص داده است. عمده  تولید پلاستیک با رقم معادل ۵۵ میلیارد دلار آمریکا در سال ۲۰۱۳، در ایالات متحده تولید می شود. (این اطلاعات توسط تیم اقتصادی پلیم پارت جمع آوری و ارائه شده است.)

آمار جانی تولید پلاستیک

Plastic Production World Report

 

نمودار سهم تولید پلاستیک در جهان در سال ۲۰۱۳

سهم تولید پلاستیک در جهان

3
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.