پیچیدن نانولوله‌های کربن در پلیمرها و افزایش کارایی آن‌ها

اخبار پلیمری

بازدید: 32

Print Friendly, PDF & Email

دانشمندان برای اولین بار در اوایل دهه ۱۹۹۰  نانولوله‌های کربنی (CNTs) را گزارش کردند. از آن زمان این استوانه‌های کوچک بخشی از پژوهش‌ها برای کاهش اندازه دستگاه‌های فناوری و اجزای آن‌ها محسوب می‌شوند. CNTs دارای خواص بسیار مطلوبی می‌باشند. آن‌ها صد برابر قویتر از فولاد بوده و یک ششم آن وزن دارند و چند برابر مس رسانایی الکتریکی و گرمایی دارند.  همچنین مشکلات زیست محیطی یا تخریب فیزیکی اغلب فلزات نظیر انقباض و انبساط گرمایی یا سایش را ندارند.

نانولوله‌های کربن

به گزارش گروه ترجمه و تهیه محتوا مرجع پلیمر در بازار ایران (پلیم پارت)، CNTs تمایل به تجمع و تشکیل دسته‌هایی از لوله‌ها دارند. برای استفاده از خواص برجسته خود در کاربردها، آنها نیاز به پراکنده شدن دارند، اما در بسیاری از مایعات نامحلول هستند، و حتی پراکندگی آنها دشوار است.

محققین ژاپنی

موفق به توسعه  فناوری شده‌اند که در آن دسته‌های انبوه CNTs را ورقه کرده و آن ها را در حلال پراکنده می‌کنند. این فناوری شامل پیچیدن لوله‌ها در پلیمر با استفاده از پیوندی است که در آن الکترون به اشتراک گذاشته نمی‌شود که پیچیدن غیرکووالانسی در پلیمر خوانده می‌شود. این امر موجب تشکیل‌ پیوند پایدارتری می‌شود، ولی با تغییر خواص مطلوب ذاتی نانولوله‌ها همراه است، اما حداقل صدمه را به لوله‌ها می رساند.

آن‌ها دریافتند طیف گسترده‌ای از پلیمرها می‌تواند برای پیچیدن غیرکووالانسی نانولوله‌ها کربن مورد استفاده قرار بگیرند. اخیرا بسیاری از دیسپرس کننده‌های پلیمری توسعه پیدا کرده است که نه تنها  CNTs را پراکنده می‌کنند بلکه عامل‌های جدیدی به آن‌ها می‌افزایند. این دیسپرس کننده‌های پلیمری به طور گسترده در زمینه‌های مختلف از جمله کاربردهای زیست فناوری و انرژی استفاده می‌گردد.

همچنین پیچیدن CNTs در پلیمر باعث بهبود عملکرد فتوولتائیک آن‌ها در سلول‌های خورشیدی می‌شود، به طور مثال هنگامی که پلیمرها مانند رنگدانه دریافت کننده نور عمل می‌کند.

دانلود کامل مقاله:

Non-covalent polymer wrapping of carbon nanotubes and the role of wrapped polymers as functional dispersants.

0
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.