تولید ۱۲۳ میلیون تن محصولات پتروشیمی تا پایان برنامه ششم

اقتصادی

بازدید: 57

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران: حمید حسینی عضو اتاق بازرگانی ایران‌ صبح امروز ۱۱ بهمن ماه در کنفرانس نفت ۲۰۱۷، اظهار داشت: ایران با داشتن رتبه اول در منابع گاز، موقعیت استراتژیک، نیروی جوان و دسترسی به آب و بنادر شرایط ویژه‌ای برای توسعه صنایع پتروشیمی دارد و با توجه به تثبیت الگوی قیمت خوراک گاز برای واحدهای پتروشیمی استقبال از همکاری با این صنعت قابل توجه است.
وی افزود: در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده که تولید محصولات پتروشیمی به ۱۲۳ میلیون تن برسد، ۹۰۰ هزار بشکه از میعانات گازی در پالایشگاه‌های ستاره خلیج فارس و سیراف تبدیل به فرآورده نفتی شود.
حسینی تصریح کرد: اقداماتی جهت جذب سرمایه و تکنولوژی خارجی انجام شده و بخشی از چالش‌ها مانند تضمین فاینانس بخش غیر دولتی توسط دولت، با تشکیل نهاد مستقل رگلاتوری مورد موافقت قرار گرفته و دولت مکلف شده جهت ارتقاء رتبه ایران در فضای کسب و کار، رقابت‌پذیری و حقوق مالکیت در برنامه ششم توسعه اقدام کرده و زمینه عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی فراهم شود.

محصولات پتروشیمی
وی خاطرنشان کرد: در هیچ بازه زمانی اقتصادی تا این حد اتحاد بین قانونگذار، مجری و بخش خصوصی مهم نبوده است.
وی با بیان اینکه ایران در حال دوره گذار از یک اقتصاد خام‌ فروش دولت‌ محور به اقتصاد محصول‌ فروش بازار مدار است، اظهار داشت: امروز اهمیت بخش خصوصی واقعی، بازار رقابتی و آزاد و شفافیت تجاری برکسی پوشیده نیست. برای ساختن اقتصادی رقابت‌پذیر، مقاوم و مستقل و گذر از خام‌فروشی ما نیازمند بخش خصوصی قدرتمند، هوشمند و بازاری آزاد و رقابتی هستیم.
وی در ادامه اظهار داشت: ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به عنوان مهم ترین سند راهبردی کشور با تاکید بر اصل۴۴ راه را برای رسیدن به این اهداف هموار کرده است.
وی در ادامه با بیان اینکه بخش خصوصی می‌تواند به عنوان مشاور نهادهای اجرایی و نظارتی به بهبود فضای کسب و کار کمک کند خاطرنشان کرد: این مهم باید با اهتمام دولت، نظارت مجلس و تلاش بخش خصوصی به انجام برسد. البته بخش خصوصی نیز باید با افزایش توان خود و در نظر گرفتن منافع ملی در پذیرش مسئولیت و تعهد بکوشد تا این روند با اطمینان بیشتری شکل گیرد.
وی تاکید کرد:‌ بخش خصوصی باید با شفاف‌سازی در صورت‌های مالی، اصلاح ساختار داخلی کشورها و رتبه‌بندی توسط شرکت‌های بین‌المللی خود را برای همکاری با شرکت‌های خارجی مهیا کند.

منبع: میزان

0
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.