صنعت پتروشیمی امید آینده ایران - پلیم پارت : مرجع پليمر در بازار ايران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۸ مهر - ۱۳۹۷  
true
true
صنعت پتروشیمی امید آینده ایران

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران: مرضیه شاهدایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی روز دوشنبه (۴ بهمن ماه) در همایش ۱۰۰ شرکت برتر اقتصادی کشور صنعت پتروشیمی ایران را به لحاظ استراتژیک، ذخایر بالای طبیعی و پتانسیل های تولید و صادرات درموقعیت بالایی معرفی کرد.

 وی ادامه داد :صنعت پتروشیمی با فرآوری و عملیات روی مواد نفتی و گازی توانسته موادی با ارزش افزوده ایجاد کند و علاوه بر آن موجب افزایش اشتغال زایی و افزایشدرآمد شود این صنعت موادی که به صورت خام صادر می شو د یا به عنوان سوخت مصرف می شود را به ارزش افزوده تبدیل می کند ولی در حال حاضر کمتراز ۱۰ درصد از این ذخایر در صنعت پتروشیمی استفاده می شود.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی افزود: پتروشیمی می تواند یکی از امیدهای آینده صنعت ایران باشد همانطور که در این همایش عنوان شد ۲۸ هلدینگ پتروشیمی در بین ۵۰۰ شرکت برتر سال توانسته اند که قرار گیرند و بیشترین بازده، سودآوری، فروش و صادرات رتبه هایی بود که به صنعت پتروشیمی اختصاص داشت و با این وجود از یک بنگاه اقتصادی چه توقع داریم.

وی ادامه داد:از منظر یک بنگاه، صنعت پتروشیمی موفق بوده است و دررنکینگ آی سی ای اس هلدینگ خلیج فارس رتبه ۳۴ و شرکت پتروشیمی پارسیان ۶۴ و تاپیکو جایگاه ۱۱۳ را بین شرکت های پتروشیمی جهان به خود اختصاص داده است اگرهمین ۳ هلدینگ بازرگانی مشترک داشتند شاید رتبه ایران در بین شرکت های پتروشیمی در دنیا به ۹ یا ۱۰ می رسید که این رتبه های جهانی برای جذب سرمایه گذاران خارجی بسیار اهمیت دارد.

وی تصریح کرد: توسعه و حیات این صنعت مستلزم ارتباطات و تعامل خوب با جهان است و رشد این صنعت بر پایه جذب سرمایه گذار خارجی است در شرایط پسابرجام شرکت های دانش محوربه دلیل پتانسل های بالای صنعت بزرگان صنعت پتروشیمی جهان برای سرمایه گذاری اقدام کردند ایران به دلیل دسترسی به آبهای آزاد و دسترسی به خوراک ترکیبی و نیروی کار متخصص و مجرب و موقعیت جغرافیایی مناسب و دسترسی به مراکز تجاری جهان توانمندی در سازندگی از جاذبه های بالایی برای سرمایه گزاران خارجی برخوردار است که می تواند موجب رشد صنعت شود.

شاهدایی افزود: صنعت پتروشیمی و نفتی از لحاظ فروش شاید در سال جاری با کاهش روبرو بوده اند اما این کاهش به دلیل پایین آمدن قیمت جهانی بوده است زیرا میزان ظرفیت تولید ما در سال جاری افزایش یافته است و بسیاری از واحدهای جدید پتروشیمی به بهره برداری رسیده و بعضی واحدها که با کمبود خوراک مواجه بودند نیز خوراکشان تامین شد اما به دلیل کاهش قیمت نفت در آمارها میزان فروش ما کاهش یافته است.

وی در مورد آینده صنعت پتروشیمی گفت:میزان ظرفیت تولید نصبی ایران در حال حاضر ۶۴ میلیون تن است که در ۵ سال آینده به ۱۱۰ میلیون تن و در ۱۰ سال آینده به ۱۴۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت سند چشم انداز آینده صنعت پتروشیمی مشخص شده است و برای توسعه صنعت برای ۱۰ سال آینده به ۵۵ میلیارد دلار سرمایه نیاز است که با حمایت و اهتمام ویژه ارکان نظام ، دولت و ملت اتفاق می افتد یکی از بسترهای لازم برای توسعه یکپارچه نیاز به روابط بین المللی مطلوب دارد.

شاهدایی ادامه داد: برنامه ریزی های کنونی درجهت سیاست اقتصاد مقاومتی و مقابله با خام فروشی برای افزایش بهره وری بوده است تا موجب توسعه صنایع پایین دست پتروشیمی شده و افزایش صادرات محقق شود.

لازم بذکر است که شرکت پتروشیمی خلیج فارس از نظر ارزش افزوده جایگاه اول در میان ۵۰۰ شرکت برتر سال به خود اختصاص داده است و همچنین بر اساس سودآوری با ۵۸٫۱۵۲ میلیارد دلارو بر اساس صادرات نیز ۳ میلیارد دلار صادرات در سال ۹۵ در جایگاه اول و پتروشیمی نوری نیز بر اساس صادرات در جایگاه پنجم بین ۵۰۰ شرکت برتر ایران قرار دارد.

بر اساس ارزش بازار در بورس نیز پتروشیمی خلیج فارس با ۲۷۷٫۶۵۰ در جایگاه اول و پتروشیمی مارون با ارزش سهم ۱۳۸٫۵۴۰ در جایگاه سوم قرار گرفته استدرویش خاطر نشان کرد: جمع فروش صد شرکت برتر سال ایران در حدود ۵۶۰ هزار میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال قبل ۰٫۴ درصد رشد داشته است ولی این میزان در سال گذشته  ۱۸٫۳ درصد بوده که اگر تورم گیری شود در سال ۹۴ با رشد منفی مواجه بوده ایم.
دبیر همایش ۵۰۰ شرکت برتر سال گفت: در رتبه بندی شرکت های برتر در سال ۹۵ شرکتها در ۳۱ گروه صنعتی طبقه بندی شده بودند که کمترین سهم فروش به گروه کشاورزی و دامپروری و خدمات وابسته اختصاص داشت و بانکها از نظر میزان فروش ۳۴ درصد و بعد از آنها شرکتهای پتروشیمی ۱۰٫۷ درصد سهم و گروه فراورده های نفتی با ۹٫۹ درصد در جایگاه سوم قرار داشتند.

0

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


true