تغییر شکل و اندازه مواد پلیمری الکتروفعال هنگام قرار گیری در معرض میدان الکتریکی نسبتا کوچک

اخبار پلیمری
Print Friendly, PDF & Email

پژوهشگران دانشگاه کارولینا شمالی موفق به توسعه مواد پلیمری الکتروفعال جدیدی شده‌اند که هنگام قرار گرفتن در معرض میدان الکتریکی نسبتا کوچک، شکل و اندازه آن تغییر می‌کند.

تغییر شکل و اندازه مواد پلیمری الکتروفعال

به گزارش گروه ترجمه و تهیه محتوا مرجع پلیمر در بازار ایران (پلیم پارت)، الاستومرهای دی الکتریک تحریک پذیرترین پلیمرهای الکتروفعال می‌باشند اما کمتر به عنوان مواد هوشمند در دستگاه‌های تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند، به دلیل اینکه این مواد نیازمند میدان‌های الکتریکی بزرگ جهت تحریک یا جنبش می‌باشند (۱۰۰ کیلو وات بر میلیمتر). اما با توسعه مواد جدید این تحریک به سطوح خیلی کم رسیده است (۱۰kV/mm).

این مواد جدید تحت عنوان الاستومر سیلیکونی مدور شانه‌‌ای (bottlebrush) خوانده می‌شوند که دارای خواص منحصر بفرد هستند و تولید آن‌ها مشکل نیست.

در حال حاضر پژوهشگران در حال کار بر روی پلیمرهای bottlebrush می‌باشند. آن‌ها با پیوند زدن زنجیره‌های جانبی بلند به بدنه اصلی پلیمر باعث ایجاد رشته‌های ضخیم ولی در عین حال انعطاف پذیر با قابلیت کشش بیشتر شده‌اند. علاوه بر این خواص مکانیکی را می‌توان با ساختارهای متنوع bottlebrush کنترل کرد به طور مثال می‌توان سفتی مواد پلیمری خشک را کاهش داد.

دانلود کامل مقاله:

 Bottlebrush Elastomers: A New Platform for Freestanding Electroactuation

 

0
 
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.