افزایش قیمت متانول در بازار اروپا به بالاترین سطح در ۱۶ ماه گذشته

اقتصادی
Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران: به دنبال جهش قیمت متانول در بازار آسیا، قیمت اسپات این محصول در بازار اروپا در تاریخ چهارشنبه ۱۷ آذرماه به بالاترین سطح در ۱۶ ماه گذشته رسید که مذاکرات برای قیمت قراردادهای سه ماهه اول سال آینده میلادی را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

قیمت

قیمت اسپات متانول بر مبنای FOB روتردام در این روز با ۵/۵ درصد افزایش به ۲۸۶ یورو  به ازای هر تن (۳۰۹ دلار) رسید. رکورد بالاترین قیمت در بیش از یک سال گذشته به ماه اوت سال ۲۰۱۵ بر می گردد؛ یعنی زمانی که این رقم ۲۸۶ یورو و ۵۰ سنت بود.

جهش قیمتی یادشده در بازار اروپا در پی رشد قیمت های متانول در آسیا که با افزایش ۵/۱۳ درصدی طی دو روز همراه بود و در چهارشنبه ۱۷ آذرماه بر مبنای CFR چین به ۳۳۵ دلار در هر تن رسید؛ اتفاق افتاد. این وضعیت با افزایش قیمت ها در بازار الفین ها همزمان شده است.

به دنبال رشد قیمت های نفت خام پس از اجلاس اخیر اوپک، تولید الفین ها از متانول به جای خوراک سنتی نفتا که قیمت آن وابستگی زیادی به بهای نفت دارد؛ توجیه اقتصادی پیدا کرده است. همچنین خریداری متانول در بازار آسیا به دنبال پیش بینی ها درباره راه اندازی مجتمع های جدید تبدیل متانول به الفین (MTO) در چین ظرف ماه دسامبر امسال و سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ میلادی تقویت شده است.

اگر چه متانول در بازار اروپا همچنان با پایین ترین قیمت نسبت به سایر مناطق عرضه می شود؛ اما در حال حاضر فرصت آربیتراژ این محصول به بازارهای دیگر وجود ندارد.

منبع: نیپنا

0
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.