کاهش جهانی قیمت پلیمرها - پلیم پارت : مرجع پليمر در بازار ايران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱ مهر - ۱۳۹۷  
true
true
کاهش جهانی قیمت پلیمرها

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران: در هفته اول دسامبر بازارهای آسیایی روز‌های کم رونقی را سپری کردند و برای بیشتر پلیمرها کاهش نرخ ثبت شد. بیشترین افزایش نرخ مربوط به PVC و با ۱۰ دلار و معادل یک درصد افزایش نرخ بود. کمترین افزایش نرخ نیز به کالاهای پلی‌استایرن مقاوم و معمولی و با ۵ دلار افزایش تعلق داشت.سید‌جواد موسوی، کارشناس بورس محصولات پتروشیمی معتقد است بیشترین کاهش این هفته هم مربوط به پلی‌اتیلن‌های سبک فیلم و خطی و با ۲۰ دلار کاهش بود. سایر گریدهای باقی مانده همچون کلیه پلی‌اتیلن‌های سنگین با کاهش ۱۵ دلاری نرخ مواجه شدند.PET گرید بطری نیز در هفته جاری بدون تغییر نسبت به هفته ماقبل بود.

محصولات پلیمری

اتیلن در جنوب شرق آسیا: در یک ماه اخیر قیمت اتیلن تحت تاثیر نوسانات کاهشی قیمت نفت با ۱۴۰ دلار کاهش مواجه شده بود و با قیمت ۹۰۰ دلار به ازای هر تن معامله ‌شد. بعد از افت‌های متوالی قیمت نفت، این محصول نیز شدیدا متاثر شده و در ۱۰ روز اخیر مرتبا با کاهش نرخ مواجه می‌شود و در روز ۲۵ نوامبر ۲۰۱۶ قیمت این محصول در سطوح زیر ۱۰۰۰ دلار و با قیمت ۹۰۰ دلار به ازای هر تن معامله شد.با توجه به افزایش مجدد قیمت نفت بعد از توافق اعضای اوپک برای طرح فریز نفتی قیمت این محصول با ۱۰ دلار افزایش مواجه شد و با قیمت ۹۱۰ دلار به ازای هر تن معامله شد، پیش‌بینی می‌شود بعد از انجام این توافق نفت پتانسیل افزایش تا سطح ۶۰ دلار را در کوتاه‌مدت خواهد داشت و در نتیجه باید منتظر موج جدیدی از افزایش نرخ فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی نیز بود که از همین هفته استارت آن زده شده است.قیمت این محصول با شیب زیادی در حال افت بوده است و به ۹۰۰ دلار هم رسیده است یعنی در یک ماه اخیر چیزی حدود ۱۴۰ دلار به ازای هر تن افت داشته است. ولی در هفته جاری با ۱۰ دلار افزایش مواجه شده و در صورت صعودی ماندن روند قیمتی نفت پیش‌بینی می‌شود نمودار نیز به روند صعودی که شروع کرده است ادامه دهد. قیمت پلی‌پروپیلن نیز همچون اتیلن تحت تاثیر کاهش‌های قیمت نفت قرار گرفته بود و بعد از کاهش بیش از ۱۳۰ دلاری در یک ماه اخیر در هفته جاری با ثبات معامله شده و در حال حاضر با قیمت ۶۵۰ دلار به ازای هر تن معامله می‌شود. پیش‌بینی می‌شود از روز‌های آتی روند قیمتی این محصول نیز صعودی شود.

پلی‌اتیلن سبک فیلم

در هفته‌ای که گذشت قیمت کالای پلی‌اتیلن سبک فیلم در بازارهای جنوب آسیا با ۲۰ دلار کاهش نسبت به هفته قبل از آن مواجه بوده و با نرخ ۱۲۶۰ دلار به ازای هر تن معامله شد این در حالی بود که این کالا در آن هفته نیز با ثبات معامله شده بود.

پلی‌اتیلن سنگین

گریدهای تزریقی، بادی و فیلم کالای پلی‌اتیلن سنگین طی هفته‌ای که گذشت به ترتیب با ۱۵، ۱۵ و ۱۵ دلار کاهش نرخ نسبت به هفته ماقبل مواجه بودند و هر کدام به ترتیب با قیمت‌های ۱۱۳۰ و ۱۱۳۰ و ۱۱۴۵ دلار معامله شدند. این در حالی بود که در هفته گذشته هر سه کالای مذکور ۵ دلار کاهش را تجربه کرده بودند و با احتساب کاهش هفته جاری در مجموع ۲۰ دلار کاهش نرخ را تجربه کرده‌اند.

پلی‌پروپیلن

در هفته‌ای که گذشت قیمت کالای پلی‌پروپیلن نساجی در بازارهای جنوب آسیا با کاهش ۱۵‌دلاری نسبت به هفته ماقبل مواجه بوده و با قیمت ۱۰۱۰ دلار به ازای هر تن معامله شد. این در حالی بود که قیمت این کالا در هفته ما قبل نیز با ۲۰ دلار کاهش مواجه شده بود تا در مجموع دو هفته اخیر این کالا کاهش قابل توجه و ۳۵ دلاری را تجربه کند.

پلی‌استایرن

قیمت کالای پلی‌استایرن معمولی با ۵ دلار افزایش و پلی‌استایرن مقاوم با ۵ دلار افزایش مواجه شده و به ترتیب با ۱۲۹۵ و ۱۳۲۵ دلار به ازای هر تن معامله شدند.

PVC

در هفته‌ای که گذشت قیمت کالای PVC با ۱۰ دلار افزایش نسبت به هفته قبل از آن معامله شده و با نرخ ۱۰۰۰ دلار به ازای هر تن و به‌صورت تحویل در بنادر اصلی هندوستان معامله شد. تقاضا در کشور چین تضعیف شده و در بازارهای داخلی این کشور قیمت‌ها نزدیک به ۲۰ دلار کاهش داشته است.

پلی‌اتیلن ترفتالات گرید بطری

قیمت کالای PET گرید بطری در هفته‌ای که گذشت بدون تغییر نسبت به هفته پیش از آن بوده و با قیمت ۸۹۵ دلار به ازای هر تن معامله شد و این در حالی بود که قیمت این محصول در آن هفته با ۱۰ دلار افزایش مواجه شده بود.

نرخ دلار

در حال حاضر نرخ دلار مبادله‌ای طبق اعلام بانک مرکزی برابر با ۳۲٫۰۹۰ ریال و نرخ دلار در بازار تهران برابر با ۳۹هزار ریال است که به نسبت با مبنای محاسبه نرخ‌های قبلی(۳۶٫۸۳۳ ریال) بیش از ۲هزار ریال افزایش را نشان می‌دهد که برابر با بیش از ۵ درصد افزایش است. البته پیش‌بینی نرخ دلار مبنای محاسبه قیمت‌های پایه آتی از این زمان درست و قابل اتکا نیست در نتیجه باید دید در روز‌های آتی چه اتفاقاتی در بازار ارز رخ خواهد داد تا بتوان پیش‌بینی درستی از نرخ مبنا ارائه داد.

 منبع: دنیای اقتصاد
0

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


true