توسعه پوشش سبز جهت محافظت در برابر خوردگی فلزات

علمی پژوهشی
Print Friendly, PDF & Email

پژوهشگران دانشگاه Brock و شرکت شیمیایی Burlington موفق به توسعه سیستم پوششی سبز شده‌اند که فلزات را در برابر خوردگی محافظت می‌کند.

این سیستم پایه آبی دارای ماسه فعال در داخل خود می‌باشد، از این رو اگر مواد دچار نشت یا آسیب شوند ماسه و آب را به داخل محیط زیست منتشر می‌کنند.

صفحات ساخته شده از فولاد یا دیگر فلزات نیاز به آماده‌سازی با موادی دارند که بتواند آن‌ها را از آسیب‌های ناشی از زنگ زدگی و نمک محافظت کنند. این مواد نه تنها باید به فلز بلکه هر رنگی که بر صفحات روی پوشش‌ها به کار رفته است، متصل شوند.

به گزارش گروه ترجمه و تهیه محتوا مرجع پلیمر در بازار ایران (پلیم پارت)، سیستم‌های پوششی مورد استفاده در فلزات سنگین (نظیر فسفات روی، فسفات آهن یا کروم) باعث اتصال مواد آلی و معدنی به یکدیگر می‌شود، همچنین فسفات آزاد شده در محیط زیست باعث ایجاد توده‌های مختلف جلبک در دریاچه‌ها و رودخانه‌ها و گیاهان آبزی مضر خواهد شد.

توسعه پوشش سبز

این سیستم جدید شامل یک فرآیند دو مرحله‌ای می‌باشد:

  • ابتدا یک لایه پایه بر روی فلز اعمال می‌شود.
  • آب با سیلیکا مخلوط می‌شود (اساسا شن و ماسه می‌باشد) سپس بر روی سطح فلز اسپری شده و ایجاد پیوند شیمیایی با فلز می‌کند.
  • سطح فلز تمیز می‌شود.
  • این پوشش همچنین به عنوان یک پرایمر برای لایه دوم عمل می‌کند که به خوبی به رنگ متصل می‌شود.
  • لایه دوم حاوی پلی سیلیکات‌ها می‌باشد.

سیلیکات می‌تواند به هر دو سطح فلزات و رنگ‌ها متصل شود.

جهت تعیین مقاومت فلزات در برابر خوردگی از تست سالت اسپری استفاده می‌شود که در آن قطرات ریز آب نمک به طور مستمر روی سطح فلز اسپری می‌شود تا زمانی که نشانه‌های خوردگی شروع به ظاهر شدن کند. استاندارد صنعتی حدود ۱۰۰۰ ساعت می‌باشد اما محدوده زمانی پوشش‌های جدید بین ۱۸۰۰ تا ۳۰۰۰ ساعت است که تقریبا سه برابر بیشتر از آنچه که صنعت نیاز دارد، می باشد.

منبع: paintsquare

2
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.