اتصال قوی‌تر لایه‌های کامپوزیتی با نانو لوله‌های کربن

علمی پژوهشی
Print Friendly, PDF & Email

جدیدترین جت‌های مسافربری ایرباس و بوئینگ، امروزه از مواد کامپوزیتی پیشرفته نظیر پلاستیک تقویت شده با الیاف کربن ساخته شده اند. این مواد سبک و پایدار، به کاهش ۲۰ درصدی وزن کلی هواپیما نسبت به هواپیماهایی که بدنه آن‌ها از آلومینیوم ساخته شده است، کمک خواهد کرد. این کاهش وزن سبب ذخیره سوخت و همچنین کاهش هزینه‌های آن خواهد شد که نقطه قوّتی برای مواد کامپوزیتی پیشرفته محسوب می شود.

اتصال لایه‌های کامپوزیتی

به گزارش گروه ترجمه و تهیه محتوا مرجع پلیمر در بازار ایران (پلیم پارت)؛ مواد کامپوزیتی بسیار آسیب پذیر هستند، در حالی که آلومینیوم می‌تواند ضربه‌های نسبتا بزرگ را تحمل کند؛ اما بسیاری از لایه‌ها در کامپوزیت بر اثر ضربه‌های نسبتا کوچک از یگدیگر جدا می‌شوند و این یکی از اشکالات بزرگ مواد کامپوزیتی است.

در حال حاضر مهندسان هوا و فضا ‌MIT راهی را برای اتصال لایه‌های کامپوزیتی پیدا کرده‌اند که نتیجه آن بدست آوردن موادی محکم‌تر و مقاوم‌تر نسبت به آسیب دیدگی در مقایسه با دیگر مواد کامپوزیتی پیشرفته می‌باشد.

پژوهشگران با استفاده از نانولوله‌های کربن باعث اتصال قوی‌تر لایه‌های کامپوزیتی به یکدیگر شده‌اند. آن‌ها نانولوله‌های کربن را در داخل ماتریس پلیمری چسب مانندی جاسازی کرده اند و سپس ماتریس را در بین لایه‌های کامپوزیت الیاف کربن فشرده نمودند. طبق آزمون‌های انجام شده، استحکام این مواد ۳۰ درصد قوی‌تر از دیگر مواد کامپوزیتی می‌باشد. این افزایش استحکام نشان می‌دهد که این مواد نسبت به هر نوع آسیب دیدگی مقاوم هستند.

دانلود کامل مقاله:

In-plane strength enhancement of laminated composites via aligned carbon nanotube interlaminar reinforcement

 

1
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.