تغییرات کنفورماسیونی پلیمرها با استفاده از لیزر تراهرتز - پلیم پارت : مرجع پليمر در بازار ايران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱ تیر - ۱۳۹۷  
true
true
تغییرات کنفورماسیونی پلیمرها با استفاده از لیزر تراهرتز

Print Friendly, PDF & Email

برای اولین بار پژوهشگران مرکز  RIKEN با استفاده از لیزر تراهرتز موفق به تغییرات دائمی در کنفورماسیون پلیمرها شدند که در نتیجه یک الگوی تبلور افزایش یافته را ارائه می‌دهد.

به گزارش گروه ترجمه و تولید محتوا مرجع پلیمر ایران (پلیم پارت) تغییرات کنفورماسیونی می‌تواند خواص مواد را تغییر دهد. برای مثال، در پروتئین ها این تغییرات می‌تواند انجام یک عملکرد بیولوژیکی خاص را امکان پذیر یا غیر ممکن سازد. از این رو، تغییرات کنفورماسیونی نقش مهمی در علوم ماکرومولکولی بازی می کند. این پژوهش با همکاری دانشگاه اوزاکا انجام شده است.

لیزرهای تراهرتز در فرکانسی نزدیک به نوسانات پیوندهای هیدروژنی مورد استفاده قرار می‌گیرند و باعث تغییرات کنفورماسیونی در پلیمرها بدون ایجاد تغییرات شیمیایی می‌شوند.

این مواد تمایل دارند به سرعت به حالت تعادل گرمایی بازگردند که این مورد یکی از اشکالات استفاده از تابش موج تراهرتز برای تحریک تغییرات در مواد است. برای حل این محدودیت، پژوهشگران آزمایشات را بر روی پلیمری که تحت تبلور حلالی قرار گرفت انجام دادند. این فرآیند باعث ثابت ماندن کنفورماسیون و شناسایی هر گونه تغییرات می‌شود.

کنفورماسیون پلیمرها

این گروه پژوهشی با بکارگیری لیزر تراهرتز FEL باعث تحریک پلیمر (محلول پلی{۳-هیدروکسی بوتیلات/کلروفرم}) با قدرت تابش MW/cm2 40 می‌شوند و در نهایت سبب افزایش۲۰% تبلور مواد خواهد شد. تابش تراهرتز باعث افزایش ارتعاشات بین مولکولی در پلیمرها می‌شود و هیچ گونه ارتباط معنی داری با طول موج مشاهده نشده است و چیزی که در اینجا اتفاق افتاده است احتمالا به دلیل تفاوت در رزونانس بوده است.

دانلود کامل مقاله: Polymer Morphological Change Induced by Terahertz Irradiation

منبع : sciencenewsline

1

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

true