شواهد رشد تقاضا در بازار پلیمرها - پلیم پارت : مرجع پليمر در بازار ايران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۶ اردیبهشت - ۱۳۹۷  
true
true
شواهد رشد تقاضا در بازار پلیمرها

بازدید: 62

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران: بازار پلیمرها پس از اعلام قیمت های پایه جدید وارد فاز جدیدی شده که افزایش حجم معاملات و تقویت عرضه ها در کنار رشد حجم خرید در بورس و بازار را می توان از ویژگی های اصلی آن دانست.

محصولات پتروشیمی

به گزارش اقتصادنیوز، در روز سه شنبه در بورس کالای ایران شاهد معامله ۳۸ هزار و ۸۳۱ تن انواع مختلف پلیمرها بودیم که به نسبت زمان مشابه در هفته گذشته و حجم معامله ۳۵ هزار تنی از رشدی مطلوب حکایت می کند. این در حالی است که حجم عرضه ها نیز به نسبت هفته قبل از آن با ۴ هزار تن افزایش به ۴۶ هزار تن رسید که رقمی قابل توجه به شمار می رود.

با توجه به افزایش حجم عرضه ها و کاهش قیمت های پایه و همچنین رشد آرام قیمت ها در بازار داخلی ، شاهد بهبود بنیادین بازار با تقویت حجم معامله پلیمرها هستیم که می تواند دورنمای روشنی را پیش روی این بازار ترسیم کند.

با توجه به کاهش حجم معامله پلیمرها در بورس کالا در هفته گذشته با افت حجم عرضه ها در بازار پلیمرها رو به رو بودیم که در نهایت با کاهش موجودی انبارها و برتری تقاضا بر عرضه ها ، قیمت به آرامی وارد یک فاز افزایشی شد. با توجه به حضور در ماه مبارک رمضان و نوسان تقاضا برای بسیاری از گریدها باید این رشد قیمت ها را بسیار مهم ارزیابی کرد زیرا می تواند به تغییر جهت بازار منجر شود.

جذابیت معاملات پلی استایرن ها در بورس کالا همچون سایر هفته ها ، رشد تقاضا برای پلی اتیلن های ترفتالات بطری به دلیل فرارسیدن زمان تقاضای فصلی ، جذابیت معامله گریدهای سبک فیلم پلی اتیلن ها و سایر انواع نایلونی ، توجه خریداران به عرضه های PVC و رشد حجم معاملات و رقابت بسیاری از آن ها و تقویت امیدواری ها به آینده بازار را می توان مهمترین ویژگی های معاملات روز گذشته پلیمرها در بورس کالای ایران به شمار آورد.

نگاهی به آمار معاملات تالار پتروشیمی بورس کالای ایران نشان می دهد، دیروز پلی اتیلن های سبک فیلم، پلی استایرن های معمولی و مقاوم، برخی از گریدهای پلی اتیلن های ترفتالات و برخی از گریدهای شازند و امیرکبیر با رونق خریداری شدند.

به این ترتیب پی وی سی گرید ۵۷ آبادان که به صورت سلف و با حجم ۶۰۰ تن عرضه شده بود، ۱۰۲۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۲ هزار و ۷۲۲ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۲ هزار و ۸۷۹ تومان رقم خورد.

گرید ۷۰ این مجتمع نیز به میزان ۶۰۰ تن و با تقاضای ۸۲۰ تنی روبه رو شد، میانگین قیمت خرید این کالا هم ۲ هزار و ۸۲۳ تومان رقم خوردپی وی سی گرید ۶۵ پتروشیمی غدیرهم به میزان ۲۰۰۰ تن عرضه و ۵۹۸۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۲ هزار و ۴۷۴ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۳ هزار و ۲۳۶ تومان رقم خورد.

عرضه گرید ۶۵ پتروشیمی بندرامام هم ۵۰۱۶ تن و به صورت سلف بود که ۱۱۶۸۲ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۲ هزار و ۴۷۴ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۲ هزار و ۹۹۹ تومان رقم خورد.

به گفته کارشناسان بازار، کمبود عرضه پی وی سی ها به دلیل مشکلات مجتمع های تولیدکننده از دلایل رشد تقاضا برای این کالاها محسوب می شودعلاوه بر پی وی سی ها، پلی اتیلن های سبک فیلم پتروشیمی بندرامام هم با تقاضایی بیش از عرضه روبه رو شدند، به طوری که گرید ۰۰۷۵ به میزان ۱۰۰۰ تن عرضه و ۳۲۰۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۳ هزار و ۶۱۵ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۳ هزار و ۸۹۹ تومان رقم خورد.

گرید ۰۲۰ این مجتمع هم ۱۰۰۰ تن عرضه و ۲۶۹۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۳ هزار و ۶۱۵ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۳ هزار و ۸۰۷ تومان بودبرخی از گریدهای پلی اتیلن های ترفتالات و همچنین پلی استایرن انبساطی ۲۰۰ هم با رقابت از سوی معامله گران روبه رو شدند.

0

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


true