پوشش‌های حفاظتی خود تمیز شونده - پلیم پارت : مرجع پليمر در بازار ايران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱ تیر - ۱۳۹۷  
true
true
پوشش‌های حفاظتی خود تمیز شونده

Print Friendly, PDF & Email

محققان دانشگاه Seton Hall موفق به ساخت پوشش‌های حفاظتی خود تمیز شونده شده‌اند که گاهی اوقات تحت عنوان رنگ هوشمند خوانده می‌شود. این پوشش‌ها به طور فعال باعث دفع آلاینده‌ها می‌شود و در نتیجه سطوح زیرین را نسبت به دیگر رنگ‌ها بهتر و طولانی‌تر محافطت می‌کند.

پوشش‌های حافظتی خود تمیز شونده

به گزارش گروه ترجمه و تولید محتوا پلیم پارت محققان موفق به ساخت حساس‌کننده نوری فلوئوردار شدند که این حساس‌کننده‌های نوری اکسیژن را از محیط می‌گیرد و آن را تبدیل به اکسیژن فعال می‌کند (همانند یک تفنگ اشعه‌ای کوچک)، که پس از رها شدن باعث از بین بردن فرم‌های مبتنی بر کربن در مسیر راه خود می‌شوند (تخریب پیوندهای  C—H در ترکیبات آلی). حساس‌کننده نوری غیر فلوئوردار فقط یک بار مورد استفاده می‌گیرند و پس از آن از بین می‌روند در نتیجه مقرون به صرفه نیستند. پوشش‌های حافظتی

حساس‌کننده‌های نوری با رنگ یا پوشش ماتریسی پلیمر قابل تنفس مخلوط می‌شود. رنگ پایه سیلیکونی دارای مقدار کمی کربن می‌باشد در نتیجه نسبت به اکسیژن‌های فعالی که از حساس‌کننده‌های نوری تولید می‌شود حساسیت چندانی ندارد. رنگ ماتریسی پایه سیلیکونی علاوه بر دفع آب، اجازه عبور اکسیژن به داخل خود را می‌دهد.

زمانی که این پوشش‌ها در معرض نور قرار می‌گیرند، حساس‌کننده‌های نور تولید اکسیژن فعال می‌کنند که باعث دفع آلاینده‌ها می‌شود. همچنین در برخی موارد باعث تغییر ساختار مولکولی مواد مهاجم می‌شود که در نتیجه قادر به ایجاد پیوند شیمیایی با رنگ نخواهند بود.

منبع: paintsquare

2

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

true