درباره (Computational Fluid Dynamics‏) CFD‏ بیشتر بدانیم - پلیم‌پارت
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۵ خرداد - ۱۳۹۸  
true
false

Print Friendly, PDF & Email

دپارتمان علمی پلیم پارت : محاسبات دینامیکی سیال راه حل تئوری جهت بررسی و پیش بینی عملکرد سیستمهایی است که در گـیر جریان سیال، انتـقال انرژی و پدیده های مـربوطه ماننـد احتراق و واکنش های شیمیایی می باشند. این محاسبات با شبیه سازی کامپیوتری همراه میباشد. کدهای CFD‏معادلات پیوستگی جرم، انرژی و اندازه حرکت را روی یک دامنه که توسط کاربر مشخص میشود، حل مینمایند. تکنیک بسیار قوی بوده و محدوده بزرگی از کاربردهای صنعتی را در برمیگیرد. مثالهایی در زمینه کاربردهای مهندسی شیمی به شرح زیر میباشد:

  • پلیمریزاسیون
  • جریانهای چند فازی در راکتورها (به عنوان مثال برجی که از حبابهای گاز در آن استفاده میشود)
  • مدلسازی راکتورها
  • ‏ته نشینی
  • ‏جداسازی
  • ‏شبکه های پیچیده خطوط لوله
  • ‏اختلاط
  • و فرآیندهایی که حرکت سیال در آنها نقش اساسی را داشته باشد.

حل عددی معادلات موازنه انرژی و اندازه حرکت میتواند با معادلات جریان ترکیب شده تا انتقال حرارت و واکنشهای شیمیایی را در جریان توضیح دهند . نتابج شبیه سازی میتواند به فرمهای مختلفی باشد: عددی، گرافیکی و یا مصور. کدهای CFD‏ بر اساس الگوریتهای عددی ساختار بندی شدهاند. بسته های نرم افزاری تجاری CFD‏ برای وارد کردن پارامترها و بررسی نتایج با رابطهای کاربر به هم می پیوندند.

خاطر نشان می شود که CFD‏ تا سالهای اخیر مختص رشته های مکانیک و هوا فضا بوده وگروهی از مجموعه مهندسی شیمی در ایران در این زمینه فعالیت چشمگیری نداشته است .و این در حالیست که CFD‏ قادر به شبیه سازی فرآیند های مهندسی شیمی و پتروشیمی در حدی بوده که حتی سایر نرم افزار های تخصصی موجود در مهندسی شیمی این قابلیت را دارا نمی باشند.
قابل ذکر است که از پیش پردازنده GAMBIT‏ جهت ساختن هندسه سیستم ومش بندی آن و از نرم افزار تجاری FLUENT‏ جهت تعریف شرایط مرزی و تعیین نوع مواد و انتخاب مدل مناسب جهت حل معادلات مربوطه استفاده می شودو در جایی که لازم باشد از کد های محلی نیز می توان استفاده کرد..

مرجع : مرجع پلیمر در بازار ایران 

 

1

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


false