مهندسی پلیمر - پلیم‌پارت
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
true
false

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران:

ما در زندگی روزمره‌امان همواره با پلیمر سر و کار داریم. آن‌ها می‌توانند مصنوعی یا طبیعی باشند و اما هر طوری باشند همواره در کنار ما هستند، اما یک سؤال پیش می‌آید که واقعا پلیمر چیست؟ کلمه‌ی پلیمر یک کلمه‌ی یونانی است که از دو بخش (پلی) به معنای بسیار و (مر) به معنای پاره یا جز می‌باشد که معادل فارسی آن را می‌توان (بسپار) گذاشت. پلیمرها زنجیرهای طولانی هستند از یک یا چند منومر که به هم وصل می‌شوند و تولید یک مولکول درشت‌تر را می‌دهند. پلیمرها می‌توانند بنابر واکنششان به صورت‌های خطی (یعنی منومرها به صورت یک خط راست به هم وصل می‌شوند) یا به صورت شاخه‌دار (علاوه بر زنجیره اصلی شاخه‌هایی نیز اطراف آن است) و یا به صورت اتصال عرضی (شاخه‌ها نیز به هم وصل شوند) باشند.

رشته مهندسی پلیمر نسبت به رشته‌های مهندسی دیگر تقریباً جوان است و شکوفایی آن از زمان جنگ جهانی دوم آغاز شده است . اما به دلیل کاربرد روزافزون پلیمر در صنایع مختلف ، این رشته به سرعت رشد کرده و امروزه جزو یکی از رشته‌های مهم کشورهای صنعتی پیشرفته می‌باشد .از ۲۰ سال پیش مهندسی پلیمر در ایران مورد توجه قرار گرفت. البته در آغاز این رشته یکی از گرایشهای رشته مهندسی شیمی مطرح بود اما در سال ۱۳۶۲ رشته مهندسی پلیمر با دو گرایش صنایع پلیمر و تکنولوژی و علوم رنگ به طور مستقل اقدام به پذیرش دانشجو کرد . معمولا در معرفی رشته مهندسی پلیمر به لاستیک، پلاستیک، رنگ، پوشاک و مانند اینها اشاره می کنند. اما این فقط جزئی از مهندسی پلیمر است که شامل فرآورده های آن در صنعت ایران می باشد. در حالی که در زمان حال، علم پلیمر در خیلی از رشته های دیگر نفوذ کرده و مرزهای دانش را شکافته است. ما نیز برای آشنایی اولیه، به معرفی ابتدایی آن بسنده می کنیم.پلیمرها به‌ دو دسته‌ طبیعی‌ و مصنوعی‌ تقسیم‌ می‌شوند. پلیمرهای‌ طبیعی‌ موادی‌ مانند ترکیب‌های‌ سلولزی‌، چوب‌، کاغذ و پشم‌ هستند و از مواد نفتی‌ نیز می‌توان‌ مواد پلیمری‌ مصنوعی‌ را ساخت‌. در ادامه به معرفی گرایش صنایع پلیمر می پردازیم. گرایش صنایع پلیمر : در صنعت هدف‌ رشته‌ مهندسی‌ صنایع‌ پلیمر تولید کلیه‌ محصولات‌ پلیمری‌ از قبیل‌ لاستیک‌، پلاستیک‌، الاستومر، رزین‌ و سایر مواد مورد نیاز صنعت‌ است‌. پلیمرها کاربرد پزشکی‌ نیز دارند. مخصوصا خیلی از مواد مورد نیاز برای تهیه محصولات پزشکی مواد پلیمری هستند. دندان‌ مصنوعی و کامپوزیت های برای ترمیم دندان‌، لنزهای‌ چشمی‌، زخم بندهای هیدروژلی و داربست های مهندسی بافت همه‌ از مواد پلیمری‌ ساخته‌ می‌شوند و به آنها پلیمرهای زیستی می گویند. در کل می‌توان گفت که مهندسی صنایع پلیمر شناخت، طراحی،‌ فرمولاسیون، آنالیز و بررسی خواص فیزیکی و مکانیکی سه ماده عمده لاستیک،‌ پلاستیک و کامپوزیت های پلیمری است.

رشته‌های مشابه و نزدیک به این رشته :

رشته مهندسی شیمی تا حدودی واحدهای مشترک با این رشته دارد.

فرصتهای شغلی یک مهندس پلیمر ( در حد کارشناسی ) :

دکتر نازکدست در یک معرفی اجمالی در مورد جایگاه مواد پلیمری در صنایع مختلف و در نتیجه بازار کار فارغ‌التحصیلان این رشته می‌گوید : امروزه مواد پلیمری در صنایع مختلف بسیار پراهمیت هستند برای مثال در صنایع برق ، الکترونیک و مخابرات پلیمرهای مصنوعی به عنوان عایق‌های الکتریکی بسیار مهمی دارند به گونه‌ای که امروزه اگر پلیمرها نباشند ، صنایع برق نمی‌توانند به اهداف خویش دست یابند.در صنعت پوشاک نیز پلیمرها در تولید پاپوشش‌ها ، تن‌پوششها و کف‌پوششها بسیار مؤثر هستند در صنایع حمل و نقل زمینی ( خودرو سازی ، قطار و . . . ) ، و هوایی ( هواپیما و هلی‌کوپترها ) و دریایی (کشتی‌ها و . . .  ) پلیمرهاحضوری چشمگیردارندو بالاخره درصنایع نظامی،پزشکی،کشاورزی و بسته‌بندی موادپلیمری بسیارگسترده است .

مشکلات شغلی مهندسی پلیمر

گمنامی رشته مهندسی پلیمر یکی از مشکلاتی است که بیشتر دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این رشته از آن سخن می‌گویند آنها معتقدند که بیشتر مدیران صنایع و شرکتهای دولتی و خصوصی از کارآیی مهندسان پلیمراطلا عی ندارند. من خودم، موارد زیادی راجع به این مشکل مشاهده کردم که طرف مدرک تحصیلی شیمی یا مهندسی شیمی دارد اما در یک شغلی که کاملا تخصص پلیمر نیاز دارد مشغول به کار است.

زمینه های پژوهشی علوم و مهندسی پلیمر

در حال حاضر فعالیت در زمینه گسترده علوم و مهندسی پلیمر بیش از هر زمان دیگری چشم نواز است. پیشرفت های بنیادی خیره کننده در بسیاری از زمینه ها شامل روش های پلیمره شدن، مباحث نظری، شبیه سازی و مدل سازی، درک پدیده های فیزیکی نو، پیشرفت ها در روش های مشخصه یابی و به کارگیری راهبردهای زیستی برای تولید ساختارهای چند عاملی، نیروی محرکه ای است برای ادامه و گسترش فعالیت های پژوهشی و جذب عملگرایان از سایر رشته ها.

همزمان، جامعه با چالش های جهانی در کانون توجه روبروست. نیاز به منابع گسترده و پایدار انرژی، نیازمندی ها به هوای پاک، آب و منابع غذایی، نیاز به فراهم کردن، باز مصرف و جایگزین کردن مواد پلیمری مشتق از نفت، تقاضا برای عامل های درمانی با اثربخشی و قابلیت تهیه بیشتر رو به افزایش است. در تمامی این زمینه ها، مواد پلیمری جدید و فرآیندهایی نو برای تهیه و فرآوری پلیمرها و کامپوزیت های پلیمری، نقش حیاتی ایفا می کند.در زمینه انرژی، پلیمرها حداقل در خدمت سه نقش گسترده هستند: به عنوان ترکیباتی در سامانه های جدید جمع آوری و ذخیره انرژی، به عنوان مواد سازه های سبک کاهش دهنده مصرف سوخت (به ویژه در حمل و نقل) و به عنوان مواد مؤثرتر برای فناوری های جداسازی. برای توسعه پایدار، صنایع پلیمری سبز، نه تنها مواد زیست تخریب پذیر را فراهم می آورد، بلکه دامنه گسترده تری از مواد پلیمری بر پایه منابع تجدیدپذیر را در بر می گیرد. پلیمرها در حال حاضر کاربردهای پزشکی فراوانی یافته اند که شامل سامانه های دارورسانی، کاشتنی های مصنوعی، زخم بندها، لنزهای چشمی، مهندسی بافت و … است.

منبع: http://www.kanoon.ir

 

0

true
برچسب ها : ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


false