هشدار خطر آتش توسط باتری های جدید هوشمند یون-لیتیوم - پلیم‌پارت
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۵ خرداد - ۱۳۹۸  
true
false

Print Friendly, PDF & Email

به نقل از مرجع پلیمر در بازار ایران :گرچه نمی توان کار زیادی در برابر ترکیدن باتری های لیتیومی انجام داد، ولی در بیشتر مواقع می توان از این حادثه جلوگیری کرده در صورتی که مصرف کننده بداند که باطری در آستانه ی احتراق قرار گرفته است.

خطر آتش توسط باتری های جدید هوشمند یون-لیتیوم

این مساله ای است که محققان دانشگاه استنفورد بخاطر آن باتری های هوشمند جدید را ایجاد کرده اند. باتری های یون-لیتیومی از دو الکترود مجزا به صورت خاص ساخته شده اند. یک الکترود آند که از کربن و دیگری کاتد که از لیتیوم متالوکسید ساخته شده و این دو توسط یک بسپار فوق نازک (ultrathin) از یکدیگر جدا می شوند.

مشکل زمانی آغاز می شود که بسپار که طبیعت آن متخلخل است توسط عاملی آسیب ببیند. این عامل می تواند ناخالصی های موجود در باتری و یا شارژ شدن بیش از اندازه باشد. این بسپار صدمه دیده می تواند عمر باتری را کاهش داده و نهایتا منجر به اشتعال گردد.

کنترل جداکننده بسپاری

راه حلی که محققین دانشگاه استنفورد برای این مشکل ارائه کردند، ایجاد لایه ی دیگری در کنار بسپار در سمت آند می باشد. این لایه که از مس ساخته شده است، الکترود سوم محسوب شده که ولتاژ بین آند و جداکننده ی بسپاری را اندازه گیری می کند.

زمانی که دندریت ها به لایه ی مسی می رسند، این لایه ولتاژ را به صفر رسانده، نشان می دهد که لایه ی بسپاری در خطر بوده و باتری نیاز به تعویض دارد. در واقع به خودی خود باتری هوشمند محسوب نشده چراکه هوشمندی مفهوم دیگری را در بین تجهیزات داراست.

این باتری جدید به تجهیزات الکترونیکی دیگری نیاز داشته تا بتواند ولتاژ مس را اندازه گیری نماید.

در کنار محصولاتی نظیر تلفن های همراه هوشمند و لب تاب ها، این باتری ها می توانند همانند آن ها بسیار مفید واقع شوند. دلیل توجه به این مساله عواقبی است که انفجار باطری در پی دارد. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۳، سری باتری های بویینگ ۷۸۷ طی حادثه ای آتش گرفته و عواقب ناخوشایندی در پی داشت.

صنعت الکتریک نیز می تواند این باتری را بسیار مورد استفاده قرار داده و از مزایای آن استفاده کند.

باطری باطری

منبع: gizmag

0

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


false