ماده کامپوزیتی نوین به عنوان سنسور دی اکسید کربن - پلیم‌پارت
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۵ خرداد - ۱۳۹۸  
true
false

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران :  نوع جدیدی از یک سنسور که می تواند میزان دی اکسید کربن (CO2) را اندازه گیری کند، از یک ماده کامپوزیتی اخیرا توسعه یافته، تشکیل شده است. این ماده با مولکول های CO2 برهم کنش نشان می دهد و برحسب غلظت CO2 در محیط، هدایت پذیری آن تغییر می کند.

این سنسور در مقایسه با نمونه های موجود، بسیار کوچکتر است، ساختمان ساده تری دارد، به انرژی بسیار کمتری نیاز دارد و به طور کلی دارای اصول عملکردی متفاوتی است.

مبنای این ماده کامپوزیتی یک بزرگ مولکول (پلیمر) زنجیر مانند است که از نمک هایی به نام مایعات یونی تشکیل شده است، که در دمای اتاق مایع و هدایت پذیر هستند. نام این پلیمرها به اعتقاد محققان گمراه کننده است زیرا آنها را مایعات پلی یونیک (PIL) می نامند اما در واقع جامد هستند و نه مایع.

سنسور دی اکسید کربن

دانشمندان دنیا اکنون در حال بررسی این PIL ها برای مصرف در کاربردهای گوناگونی از قبیل باتری ها و ذخیره CO2 هستند. از کار آنها اینطور برمی آید که PIL ها قابلیت جذب سطحی CO2 را دارند.

با این سنسور جدید، دانشمندان قادرند غلظت CO2 را در گستره وسیعی از غلظت ها- از ۰۴/۰ درصد حجمی در جو زمین تا ۲۵/۰ درصد حجمی- اندازه گیری کنند.

منبع : ETH zurich

 

0

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


false