استقبال از آخرين عرضه‌های مواد پلیمری بورس کالا - پلیم پارت : مرجع پليمر در بازار ايران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۳ مرداد - ۱۳۹۷  
true
true
استقبال از آخرین عرضه‌های مواد پلیمری بورس کالا

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران به نقل از دنیای اقتصاد:در آخرین هفته سال ۹۴ صعود قیمت‌های پایه در بازار جهانی در کنار نرخ نفت باعث شد خریداران، روند را مجددا صعودی ببینند و ترجیح دادند که حتی با وجود اینکه سررسید تحویل بیشتر کالاها برای سال ۱۳۹۵ بود، خریدهای خود را انجام دهند و از همین رو شاهد حجم معاملات خوبی در هفته آخر سال ۱۳۹۴ بودیم. مدیر کالایی کارگزاری اطمینان سهم درخصوص معاملات مواد اولیه بورس کالا در هفته آخر اسفند ماه ۱۳۹۴ گفت: آخرین هفته عرضه‌های مواد پلیمری بورس در شنبه ۲۲ اسفند انجام شد و در این روز پتروشیمی‌های بندر امام، جم، امیرکبیر، تبریز، تندگویان و…. کالاهای خود را در بورس عرضه کردند و بر خلاف پیش‌بینی‌ها، برخی از گریدها با استقبال خوبی از طرف خریداران مواجه شدند. سید جواد موسوی در ادامه افزود: در مجموع ۶۴ هزار و ۴۴ تن کالا از تولیدکننده‌های مختلف عرضه شد که از این تعداد ۳۷ درصد معادل ۲۴ هزار و ۱۵۵ تن توسط خریداران، خریداری شد.

موسوی در ادامه گفت: در بورس کالای دوشنبه از ۵۰ گرید عرضه شده، در ۱۰ گرید شاهد رقابت قیمتی خریداران بودیم که بهترین گرید بازار که بیشترین رقابت قیمتی برایش صورت گرفت، مثل همیشه کالای پلی‌استایرن مقاوم تبریز بود که با ۶/ ۲۶ درصد رقابت به فروش رسید؛ کالای دیگر، پروپیلن‌های نساجی بود که هر سه گرید آن با تقاضای زیاد و با قیمت سقف معامله شد. پس از آن P.V.C S65 بندر امام بود که با تقاضای نجومی ۶۴ هزار تنی روبه‌رو شد و با سقف قیمت هم معامله شد. مدیر کالایی کارگزاری اطمینان سهم ادامه داد: پس از آن کالای پلی‌استایرن معمولی ۱۵۴۰ تبریز با ۸ درصد رقابت، پلی‌اتیلن سنگین F7000 مهر با ۴/ ۴ درصد رقابت معامله شدند. وی در ادامه گفت: پلی‌اتیلن ۰۲۰۰ و ۰۰۷۵ بندر امام هم از گریدهای جذاب بود که برای ۰۲۰۰ معادل ۲ درصد و برای ۰۰۷۵ معادل ۶/ ۳ درصد رقابت صورت گرفت؛ برای پلی‌اتیلن سنگین ۳۸۴۰ دورانی تبریز هم رقابت قیمتی صورت گرفت و مابقی کالاها هم با قیمت پایه معامله شدند. موسوی افزود: PET گرید بطری پتروشیمی تندگویان هم شنبه عرضه داشت که برای همه عرضه‌اش تقاضای نسبتا خوبی ثبت شد و کالای PET گرید ۷۸۱ تقریبا به‌طور کامل به فروش رسید و استقبال خوبی هم از گرید ۸۲۱ این پتروشیمی صورت گرفت. وی در ادامه گفت: این حجم معاملات در روز آخر معاملات که سررسید اکثر کالاها بعد از عید بود، حجم مناسبی است.
اکثر عرضه‌ها هم به‌صورت سَلَف و تحویل سال ۹۵ بودند که این خود یک تأمین وجه برای شرکت‌های پتروشیمی است که بتوانند وجه معامله را در سال ۱۳۹۴ تحویل گرفته و کالاهای فروخته شده خود را در سال ۱۳۹۵ تحویل دهند که این خود یک ابزار تامین مالی خوب بورس کالا محسوب می‌شود و پتروشیمی‌ها نیز از آن بهره کافی بردند. در مقابل خریداران نیز با توجه به صعودی بودن قیمت‌ها در آینده از این نوع معامله استقبال کرده و به قصد انتفاع خریدهای خود را در سال جاری انجام دادند. مورد دیگری که باید به آن اشاره کرد بحث سهمیه خریداران است به این معنی که اگر خریداری سهمیه خود را تا پایان سال ۹۴ استفاده نکرده باشد در سال جدید سهمیه آن صفر شده و برای سال بعد از اول سهمیه خواهد گرفت در نتیجه اکثر خریداران ترجیح دادند که بخشی از سهمیه مصرف نشده خود را در هفته‌های آخر سال جاری استفاده کنند.

0

true
برچسب ها : ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


true