تحليل هفتگی معاملات محصولات پليمری 15 الی 22 اسفند - پلیم‌پارت
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۵ خرداد - ۱۳۹۸  
true
false

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران (پلیم پارت) به نقل از نوین تحلیل: مثلت تعطیلات نوروز، ثبات نفت و رشد قیمتهای محصولات پلیمری در بازارهای جهانی، باعث رونق تالار هفته سوم اسفند ماه در بورس کالا گردید. در هفته سوم اسفند ماه حجم عرضه و معاملات نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است. این ارقام همچنین نسبت به میانگین ماهانه و سالانه نشان از رشد بالا و رونق بازار پلیمرها در روزهای پایانی سال دارد. معمولاً به دلیل مشکلات تسویه و حمل بار بیشتر مجتمعها ترجیح میدهند که عرضه محصولاتشان به هفته آخر اسفند نکشد و از این رو در هفت ه سوم اسفند ماه بیشتر پتروشیمی ها حجم عرضه خود را افزایش داده و برخی نیز همزمان به صورت نقدی و سلف (تحویل سال آینده) محصولات خود را عرضه کردند.

Polymer sell report 9412 1

همانگونه که از نمودار بالا مشخص است حجم عرضه محصولات پلیمری با افزایش ۳۰ درصدی بالغ بر ۱۱۱ هزار تن میباشد. علی رغم کاهش میزان تقاضا به دلیل فروکش کردن تقاضای کاذب برخی از محصولات نظیر EX3 و S65 حجم معاملات افزایش پیدا کرده است. در تالار هفته سوم اسفند نزدیک به ۷۰ درصد از حجم محصولات عرضه شده، یعنی بیش از ۷۷ هزار تن از آن مورد داد و ستد قرار گرفته است که بالاترین رقم از ابتدای سال محسوب میشود.
فعالین بازار نگرانی از افزایش قیمت در سال آینده را دلیل عمده استقبال از بازار میدانند. در ابتدای هفته قیمت پایه جدید محصولات پلیمری اعلام گردید و همانگونه که انتظار میرفت قیمت ها با صعود نسبی همراه بود. در جدول زیر قیمت مواد پلیمری برای دوره جدید اعلام شده است. نرخ دلار مبنای محاسبه قیمتهای پایه با ۳۵۰ ریال کاهش به ۳۴۵۲۰ ریال رسید است. این کاهش یک درصدی قسمتی از افزایش میانگین قیمت جهانی محصولات را خنثی کرده است.

Polymer price report 9412 1

گروه پی وی سی و استایرن انبساطی با و ۸٫۴ ۶٫۱ درصد افزایش ، بیشترین افزایش قیمت را در میان زیرگروه های پلیمری داشته اند. آنگونه که اشاره شد پیشبینی معامله گران و خریداران این است که این افزایش قیمت ها ممکن است به دو دلیل ادامه داشته باشد:

• افزایش قیمت نفت: در نمودار زیر قیمت نفت برنت در یک ماه گذشته نشان داده شده است که نشان از روند صعودی آن دارد. افزایش قیمت نفت میتواند با تأخیر چند هفته ای بر روی قیمت محصولات پلیمری نیز تأثیر داشته و باعث صعود آنها گردد.
• ثبات قیمت دلار: قیمت دلار مبنای قیمتهای پایه در این دوره ۳۴۵۲ تومان بوده است. این عدد در مقایسه با میانگین چند ماه گذشته عدد پایینی محسوب میشود. از طرف دیگر در سال آینده موضوع تک نرخی کردن ارز از سوی بانک مرکزی مطرح است. از این رو به نظر نمی ر سد قیمت یها پایه در سال آینده کاهش چندانی از ناحیه کاهش نرخ ارز داشته باشند. به خصوص اینکه با برداشته شدن تحریمها هر چند منابع ارزی کشور
افزایش پیدا خواهد کرد اما از طرف دیگر تقاضای ارز نیز افزایش پیدا خواهد کرد و همین مسأله ممکن است باعث افزایش نرخ ارز نیز گردد.

مجموع دلایل مطرح شده در بالا باعث شد تا تالار این هفته با استقبال بسیار خوب معامله گران مواجه شود. در این هفته محصولات پی وی سی و سنگین اکستروژن به مانند هفته گذشته جز ء محصولات پر طرفدار تالار بودند. تقاضای بالای EX3 و CRP100 باعث گردید تا بورس کالا در این هفته سقف نوسان این دو محصول را باز کرده تا از این طریق بتواند قسمتی از تب بازار را کاهش دهد. کبود بار در بازار باعث شده بود تا در دو هفته گذشته تقاضا نجومیای برای محصولات پی وی سی و سنگین اکستروژن به ثبت برسد. به خصوص اینکه با نزدیک شدن به فصل بهار، مصرف این مواد نیز افزایش پیدا خواهد کرد. علی رغم برداشته شدن سقف قیمت دو محصول ذکر شده، قیمت نهایی البته افزایش چندانی نداشت و همین مسأله بار دیگر درستی اعتماد به ساز و کار بازار به جای نظارت و ایجاد محدودیت را تأیید کرد.
رونق بازار این هفته تنها مختص به این دو محصول نبود و سایر محصولات نیز با تقاضای بالایی مورد معامله قرار گرفتند. در گروه استایرنها افزایش نسبی حجم عرضه محصولات ۱۵۴۰ و ۷۲۴۰ از سوی پتروشیمی تبریز باعث شد تا قسمتی از التهاب بازار کاسته شده و قیمت پایانی این دو محصول نسبت به هفته گذشته کاهش یابد. همین مسأله میتواند زمینه ساز کاهش قیمت این دو محصول در بازار نیز گردد. به نظر میرسد سمت و سوی بازار در سال جدید را نفت و دلار تعیین خواهد کرد. چنانچه روند کنونی در بازار این دو متغیر حفظ شود باید منتظر بود تا بازار محصولات پلیمری سال جدید را نیز با رونق نسبی شروع کند.

0

true
برچسب ها : ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


false