استفاده از نانوذرات سیلیکای ناهمگون در تولید تایر

علمی پژوهشی مقالات

بازدید: 64

Print Friendly, PDF & Email

مرجع پلیمر در بازار ایران (پلیم پارت):چسبندگی بیشتر به زمین، افزایش دوام و ایمنی و کاهش مصرف سوخت، تمام این ویژگی‌ها مربوط به ترکیبات جدید مورد استفاده در تایرها مبتنی بر نانوذرات سیلیکا می‌شود که توسط دانشگاه Milano Bicocca و شرکت Pirelli توسعه پیدا کرده است.

New Rubber

ترکیبات مورد استفاده در تایرها معمولا حاوی ذرات سیلیکاکه عمدتا به شکل کروی هستند،  و برای خواص مکانیکی تایر بسیار مهم است، می‌باشند. در این مطالعه، دانشمندان نانوذرات سیلیکا را به یک شکل کشیده سنتز کردند و در یک آمیزه مورد استفاده قرار دادند. سیلیکا غیر کروی اثر بیشتری در تقویت تایرها، چسبندگی بهتر به پلیمر و افزایش مقدار لاستیک به دام افتاده بین نانوذرات را دارد.

 در واقع اثر تقویتی این ترکیبات ۵ درصد بیشتر از سیلیکاهای مرسوم مورد استفاده می‌باشد. علاوه بر این نانوذرات سیلیکا ناهمسان در لاستیک باعث افزایش مقاومت به سایش و همچنین کاهش سطح مصرف خودرو می‌شود.

این ترکیبات جدید نتیجه سه سال مطالعه و پژوهش می‌باشد که در مقاله‌ای تحت عنوان “سطح مشترک لاستیک-پرکننده در نانوکامپوزیت‌های بوتادی‌ان استایرن با ذرات سیلیکا ناهمگون: مورفولوژی و خواص دینامیکی” در مجله Soft Matter به چاپ رسیده است.

منبع: macplas

23
 
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.