زباله پلیمری، فرصت یا یک تهدید زیست محیطی

اخبار پلیمری
Print Friendly, PDF & Email
با وجود اینکه در بیشتر کشورها علاوه بر بحث مدیریت پسماند به زباله ها با دید درآمدزدایی نگاه می کنند،اما در کشور ما سود اصلی بازیافت زباله به جیب عده‌ای خاص موسوم به مافیای زباله می‌رود.
به گزارش مرجع پلیمر در بازار ایران (پلیم پارت)  به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ زباله از دید بسیاری از افراد موادی کثیف و بدون استفاده محسوب می شود اما در بسیاری از کشورها به زباله به عنوان یک منبع درآمدزا نگاه می کنند و آن را طلای کثیف می‌نامند. تقریبا ۷۶درصد از زباله های تولیدی به دست بشر قابل بازیافت هستند اما در کشور ما بیشتر زباله های تولیدی دفن می‌شوند که به گفته کارشناسان بیشتر فرآیند دفن به صورت غیربهداشتی انجام می‌شود.
ضایعات و بازیافت
رحمت الله حافظی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ما در رابطه با میزان زباله تولید شده در شهر تهران می‌گوید: سالیانه ۹۰ تن زباله بیمارستانی و ۷هزار تن زباله شهری در تهران تولید و به جنوب شرق تهران منتقل می شود که به صورت نیمه مکانیزه مورد پردازش قرار می‌گیرد.
طبق برآوردهای انجام شده روزانه بیش از ۳۸هزار تن زباله در کشور تولید می‌شود که بابت جمع‌‌آوری و دفن آن‌ها هزینه زیادی به اقتصاد کشور تحمیل می‌شود.
حافظی عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: سالیانه ۴۵۰ میلیارد تومان صرف جمع‌‌آوری زباله های شهر تهران می‌شود که از بابت بازیافت زباله ها فقط ۱۰۰ میلیارد تومان به جیب شهرداری می‌رود.
درچند سال اخیر استفاده از بطری های پلاستیکی برای نگهداری آب و نوشابه در کشور افزایش پیداکرده است درحالی که این بطری ها از آلوده کننده ترین زباله های محیط زیست به شمار می‌آیند زیرا تجربه بطری‌ها به سال‌های طولانی زمان نیاز دارد.
این بطری ها از جنس پلی استر(PET) است و سوزاندن آن‌ها باعث آزاد شدن ترکیبات آلی بسیار خطرناکی می‌شود، به همین دلیل بازیافت بهترین راه مقابله با این زباله ها به شمار می‌آید.
 در سال ۲۰۰۶ به منظور جلوگیری از خطر زیست محیطی بطری های پلاستیکی و ورود آن‌ها به چرخه بازیافت، قانون بسته بندی بین المللی (PET) یا پلی اتیلن ترفنات در کشور به تصویب رسید و تولیدکنندگان داخلی به سرعت بازیافت بطری های استفاده شده را آغاز کردند. مبنای کار بازیافت بطری های پلاستیکی به این صورت بود که مراکز بازیافت، بطری ها را به تکه های کوچک تبدیل کرده و با کشتی به چین صادر می کردند، در چین PET به فیبرهایی تبدیل می شود که در تولید کامپیوتر کاربرد دارد.
با شروع صادرات PET به کشور چین، مافیای زباله و یا به اصطلاحی زباله دزدها وارد میدان شدند و شروع به جمع آوری بطری های آب و نوشابه از میان زباله های شهری کردند که اصولا بخش زیادی از کار آن‌ها به صورت غیر بهداشتی انجام می شود.
حافظی رئیس کمیسیون سلامت،محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران معتقد است: بیشترین سود جمع آوری زباله ها به جیب زباله گرد ها و مافیای زباله می‌رود و قسمت مرغوب زباله ها توسط آن‌ها و بخش نامرغوب توسط شهرداری جمع‌‌آوری می شود.
در شرایطی که زباله ها می‌تواند به یک فرصت برای درآمدزایی به شمار آید اما وجود زباله گردها که امروزه به صورت یک باند بزرگ تبدیل شده اند مدیریت صحیح بر روی طلای کثیف را با مشکل روبه‌رو کرده است به گونه‌ای که زباله از منبع درآمد برای کشور به یک معضل زیست محیطی تبدیل شده است.
0
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.