دنیای بدون یکبارمصرف‌ها، آیا می‌شود؟

اخبار اقتصادی اخبار علمی پژوهشی
Print Friendly, PDF & Email
بیش ازدو دهه از ورود ظرف های یکبار مصرف پلاستیکی به زندگی ما ایرانی ها می گذرد . ظروفی که آمدنشان بسیاری را خوشحال کرد و بر این باورشدیم که کارمان کمتر شد .

کم کم سفره های قلمکار اصفهان جای خود را به سفره های پلاستیکی دادند و سفره های پلاستیکی تبدیل به سفره های یک بار مصرف شدند.کارها روز به روز راحت و راحت تر شد اما زندگی رنگ و رویی دیگربه خود گرفت.حواسمان نیست که کیسه های زباله هرخانواده حجیم ترشده و باورمان نمی شود که شاید در ماه بیش از ۵۰ قطعه ظرف ، لیوان وسفره یکبار مصرف را وارد کیسه های زباله می کنیم. کمی تامل کنیم، چه بر سر سرزمینمان می آوریم؟ قرار است بعد از گذشت سال ها چه میراثی برای آیندگانمان بگذاریم؟

جداسازی پلاستیک

به گزارش مرجع پلیمر در بازار ایران به نقل از خبرآنلاین هم اکنون صدها کارخانه کوچک وبزرگ تولید ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در کشور وجوددارد که نظارت ویژه بر روند تولید آنها نمی شود؛ در بسیاری از مواقع با تولیداتی روبرو می شویم که همواره از مواد بازیافتی آلوده تهیه می شوند. ظرف هایی که غذای داغ داخل آنها سرو می شود و بعد از سرو غذا زمینه برای رشد میکروب ها و باکتری ها فراهم می شود. باید مراقب بود که هنگام خرید این گونه ظروف از مواد پلاستیکی بازیافتی تهیه نشده باشند. معمولا ظرف‌ های بازیافتی کدر و تیره رنگ هستند و بوی نامطبوعی می دهند ، این ظروف نشانی ازعلامت استاندارد در کف ظرف ندارند.

همچنین استفاده مکررازظروف یک بارمصرف پلاستیکی میل به غذا خوردن درافراد را سلب خواهد کرد. بارها شنیده ایم که استفاده از ظروف یکبارمصرف سرطان زا بوده و برای سلامتی مضر است اما این تنها در حد یک هشدار مطرح می شود و آماری مشخص در این رابطه ارائه نشده است.

یکی از بزرگ ترین نقاط ضعف ظروف پلاستیکی، عدم توانایی طبیعت در تجزیه آن است. تقریبا ۵۰۰ سال طول می کشد تا یک بطری پلاستیکی تا حدی تجزیه شود. البته تجزیه پلاستیک بستگی به عوامل مختلفی مانند نوع پلاستیک به کار رفته در ظرف، آب‌وهوا و اسیدهای موجود در محل دفع زباله دارد.

اکنون در دورانی به سر می بریم که استفاده از این نوع ظروف چنان متداول شده است که نمی‌توان دنیای بدون یکبار مصرف‌ها را مجسم کرد. علاوه بر آبمیوه و بستنی فروشی‌ها، پیتزافروشی‌ها و سلف سرویس ادارات و دانشگاه‌ها و حتی تولید کنندگان نوشیدنی به ویژه آب، پای ظروف یکبارمصرف را برای سرو خوراکی به دنیای تغذیه باز کرده اند.

حتی این روزها کمتر در میهمانی های ایرانی ها بشقاب های چینی خوش نقش و نگار با شمعدان های نورانی دیده می شود، گویی سبک و سیاق پذیرایی اصیل و ایرانی مان را ارزان از دست داده ایم. بسیاری ترجیح می‌دهند هنگام پخش غذای نذری و در مراسمی چون جشن تولدهای کودکانه دردسرشستشوی ظرف را به‌کلی از برنامه حذف کنند واز بشقاب و لیوان‌های رنگارنگ پلاستیکی استفاده کنند.

در مورد فواید ومضرات استفاده از ظروف یکبارمصرف پلاستیکی می توان اشاره ای به اطلاعیه های مختلفی که دراین خصوص از سوی نهادهای مسئول صادر می شود اشاره داشت.

این درحالی است که پیش از این مسئولان وزارت بهداشت و کارشناسان مختلف، بارها نسبت به استفاده از این ظروف هشدار داده بودند.

طبیعی است که وقتی کالایی این چنین جای خود را در سبد خانوار باز می‌کند، با چند اطلاعیه بهداشتی مصرف آن محدود نمی‌شود، اما استفاده صحیح از این پدیده حداقل کاری است که می‌توان نسبت به آن امید داشت.

منبع دنیای اقتصاد

0
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.