به کمک مواد جدید جاده ها ديگر یخ نمی زنند! - پلیم‌پارت
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۸ مرداد - ۱۳۹۸  
true
false

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش سرویس علمی مرجع پلیمر بازار ایران (پلیم پارت)، بزودی رانندگی در زمستان به کمک موادی که می توانند از یخ زدگی سطح جاده ها تا سال ها جلوگیری کنند، ساده تر و ایمن تر خواهد شد.  محققان دانشگاه کوچ در ترکیه ترکیب سطحی جدیدی را ارائه داده‌اند که می‌تواند منجمد شدن سطح جاده‌ها را به تاخیر بیاندازد. محققان با ترکیب نمک پتاسیم کار خود را آغاز کرده و آن را با پلیمر استایرن-بوتادین-استایرن ترکیب کردند و این ترکیب نهایی را به قیر طبیعی، یکی از اصلی‌ترین ترکیبات آسفالت،‌افزودند.

بررسی در فضای آزمایشگاهی نشان داد این ترکیب شکل‌گیری یخ را بر سطح این نوع آسفالت تا حدی قابل توجه به تاخیر انداخت درحالی که استحکام آن با آسفالت‌های معمولی تفاوتی نداشت.

این ترکیب جدید می‌تواند نمک ضد‌یخ را در دوره‌ای دو ماهه آزاد‌ساخته و از تشکیل یخ جلوگیری کند، اما دانشمندان می‌گویند استفاده از این ترکیب در جاده‌های حقیقی اثر طولانی‌تر از دو ماه خواهد‌داشت. با پراکنده شدن یکدست پلیمر نمکی در سرتاسر آسفالت،‌فشار ناشی از خودروها و کامیون‌ها منجر به فرسایش تدریجی سطحی شده و ترکیب نمکی به تدریج آزاد می‌شود و به این شکل سطح جاده برای مدتی طولانی‌تر، شاید برای چندین‌سال، خاصیت ضد یخ خود را حفظ خواهد‌کرد.

استفاده از چنین ترکیبی تنها به نفع رانندگان نخواهد‌بود، بلکه در هزینه‌های مورد نیاز برای پاکسازی جاده‌های یخ‌زده در طول فصول سرد نیز صرفه‌جویی خواهد‌شد. این درحالی‌است که نیاز به استفاده مستقیم از نمک که به راحتی توسط باران شسته می‌شود،‌ و مواد مضر ضد‌یخ شیمیایی که برای محیط‌زیست آسیب‌زا هستند از بین خواهد‌رفت.

لینک خبر

0

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


false