کاغذ با قابليت ذخيره انرژی - پلیم پارت : مرجع پليمر در بازار ايران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲ خرداد - ۱۳۹۷  
true
true
کاغذ با قابلیت ذخیره انرژی

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش تیم ترجمه مرجع پلیمر در بازار ایران (پلیم پارت): توسط دانشمندان کاغذ جدیدی متشکل از نانوسلولز و یک پلیمر رسانا طراحی شده است این کاغذ قابلیت فوق العاده برای ذخیره انرژی داشته و از آن به عنوان کاغذ قدرت یاد می شود. بر اساس گفته محققان، یک ورق با قطر ۱۵ سانتی متر و ضخامت چند دهم میلی متر، می تواند انرژی معادل با یک ابر خازن موجود در بازار را در خود ذخیره کند.

این مواد را می توان صدها بار شارژ و هر بار شارژ آن تنها چند ثانیه طول می کشد.

پایه و اساس ساختاری این مواد، الیاف نانوسلولز و سلولز است که با استفاده از آب با فشار بالا و شکست آن الیاف نازک با قطر ۲۰ نانومتر، حاصل می شود. به این الیاف سلولزی محلول در آب، یک پلیمر باردار الکتریکی (PEDOT: PSS) که آن هم در آب حل شده است اضافه می شود که این پلیمر یک پوشش نازک در اطراف الیاف را تشکیل می دهد.

بر خلاف باتری‌ها و مخازن بزرگ که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند و از حجم زیادی از مواد اولیه در آنها استفاده می‌شود و اغلب حاوی ترکیبات سمی هم هستند، کاغذ برقی از مواد ساده تشکیل شده که شامل سلولز تجدیدپذیر و پلیمرهایی است که به سادگی در دسترس قرار دارند.

محققان ادعا می‌کنند که این ماده کشف جدیدی در هدایت همزمان یون‌ها و الکترون‌ها محسوب می‌شود و می‌تواند اثر قابل توجهی بر شیوه‌های ذخیره انرژی در وسایل برقی کوچک داشته باشد.

پژوهشگران امیدوارند با استفاده از این تکنولوژی در آینده نیروی برق بیشتری ذخیره کرده و جوابگوی وسایلی با نیازهای الکتریکی بالاتر باشند.

منبع 

 

0

true
برچسب ها : , ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.


true