تکنولوژی جدید بازیافت پلاستیک بدون نیاز به آب

تکنولوژی بازيافت ضايعات

بازدید: 266

Print Friendly, PDF & Email

بازیافت پلاستیک

به نقل از مرجع پلیمر بازار ایران در حوزه کاربری پلاستیک می توان گفت که هم در کاهش استفاده ، هم در استفاده مجدد و هم در بازیافت این محصولات منافع متعددی وجود دارد ولی اگر هدف صرفا” کاهش اثرات زیست محیطی باشد، بازیافت باید آخرین مرحله بعد از دو گزینه دیگر در ارتباط با محصولات پلاستیکی باشد.

فرایند بازیافت واقعا” شگفت انگیز و سودمند است و این اجازه را می دهد تا مواد بجای هدر شدن، جهت کاربردهای دیگر استفاده شود و موجب صرفه جویی در مصرف منابع گردد اما بخش تاسف بار فرایند بازیافت پلاستیک، نیاز تجهیزات آن به تامین آب و انرژی است. به طور معمول، ضایعات پلاستیکی با مواد شوینده شسته و سپس به قطعات کوچکترخورد و شکل دهی مجدد می شود.که خود آن نیاز به گرم شدن تا ۱۸۰ درجه و پس از آن خنک کردن با آب دارد یعنی مصرف انرژی و آب.

اخیرا” فرآیند جدید بازیافت پلاستیک با آب صفر توسط ak Inovex در مکزیک معرفی شده  است. این روش قادر به شکل دهی مجدد دانه های پلاستیکی بدو نیاز به درجه حرارت بالا است بنابراین این فن آوری نه تنها موجب صرفه جویی در آب است، بلکه تنها به نیمی از انرژی مورد نیاز در روش های بازیافت معمولی است.

در روش بدون آب می توان بیش از ۹۰ درصد انواع پلاستیک، از جمله پلی استایرن، PET و ABS را بازیافت نمود. همچنین بواسطه ساده تر بودن فرایند آن، نیاز به فضای کمتر در بازیافت بوده و خروجی آن با کیفیت بالاتر می باشد.

Gizmag گزارش می دهد که این تکنولوژی با بهره گیری از دیواره ویژه ای است که در زمان تماس قادر به انجام  شکل دهی پلاستیک به شکل پلیت مورد نظر و خنک کردن همزمان آن پلیت می باشد.ak Inovex  دارای ثبت اختراع در سه فن آوری های مختلف که باعث امکان پذیر شدن این فرایند می باشد، است.گام بعدی در این پروژه استفاده از مواد شوینده جدید بجای مواد قلیایی است که اثرات تخریبی زیست محیطی آن کمتر و قیمت آن ارزانترمی باشد. این شرکت در حال حاضر با گروه ALINSA که یک شرکت متخصص در ساخت محصولات پاکسازی محیط زیست می باشد در حال همکاری می باشد.

2
telegram.png

نظر بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.